- Det økonomiske tilbudet vi mottak fra KS i dag ga ikke grunnlag for videre forhandlinger. Med bruddet i staten så vi heller ingen mulighet til en helhetlig løsning i AFP-spørsmålet. Dermed var det liten grunn til å fortsette forhandlingene, sier leder av YS Kommune, Gunn Olander.
YS Kommune har i årets lønnsoppgjør fremmet krav om et generelt kronetillegg, heving av minstelønnssatsene og innføring av ansiennitetsstige opp til 16 år.
- Tilbudet fra KS innebærer et prosenttillegg og en stor lokal pott uten noen føringer som kan sikre våre grupper uttelling i lokale forhandlinger, sier Olander.
YS Kommune har fremmet krav om lønnsmessig uttelling for kompetanse og videreutdanning både for fagarbeidere og høyskolegrupper.
- KS legger i sitt tilbud vekt på at fagutdanning skal lønne seg, ved at avstanden mellom ufaglærte og fagarbeidere er økt. Det er i tråd med YS Kommunes krav, men det økonomiske nivået er fortsatt alt for lavt, sier Olander.
- Kommuneansatte må gis et lønnsløft som kompenserer for etterslepet i forhold til andre sektorer, og kompetanse må lønne seg. I tillegg må våre medlemmer sikres en AFP-ordning minst på dagens nivå, også i fremtiden. Når arbeidsgiver ikke viser vilje til å imøtekomme disse kravene, er brudd ikke til å unngå, sier Olander.
Oppgjøret går nå til mekling.